ЯК ПРИЗНАЧАЮТЬСЯ СУБСИДІЇ НА СОЦІАЛЬНІ ДОПОМОГИ НА ПЕРІОД КАРАНТИНУ

Найперше: Наближається до завершення опалювальний сезон. І вже з 1 травня значній кількості населення довелося б іти до місцевого ЦНАПУ з заявами про переоформлення субсидій на неопалювальний період. Зокрема, це ті отримувачі субсидій, рішення про призначення субсидій яким на опалювальний період приймалося комісією в окремих випадках на підставі акту обстеження умов проживання. Але цього року звертатися до ЦНАПу не потрібно: всі питання громадян щодо призначення житлової субсидії на наступний період для всіх без виключення домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, будуть  розглядатися  без звернення громадян. Але, як зауважує у своєї роз’ясненнях Мінсоцполітики, – «якщо у домогосподарстві не відбулося змін, що впливають на право отримання субсидії». Тому про всі зміни необхідно повідомити управління соцзахисту, щоб потім не довелося повертати надміру перераховані кошти. Сьогодні управлінням підготовлено уже більше 4, 5 тис справ, за якими прийматимуться рішення. Для цього будуть опрацьовані відповідні інформації по кожному домогосподарству.  

Щодо нових субсидіантів: їм оформити субсидію можна шляхом надсилання на адресу управління письмових декларацій, електронних декларацій з кваліфікованим електронним підписом чи особистих звернень до ЦНАП.

Друге:Також вищезазначеним законом заборонено припиняти надання житлових субсидій,крім обставин, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення або у разі смерті одинокої особи. Правда, тут виникає багато питань, зокрема   до прикладу: під час отримання субсидії придбаний транспортний засіб з дати випуску якого минуло менше 5-ти років (крім мопеда та причепа),  чи здійснено покупку (оплату послуги)  на суму, яка перевищує 50 тис. гривень. Це стосується і зміни  складу зареєстрованих в житловому приміщенні чи зміни соціального статусу (одруження, досягнення повноліття тощо), адже про такі зміни та обставини необхідно повідомляти протягом 30 календарних днів; такі вимоги прописані  в нормативно-правових актах і вони не скасовані. Тому наразі радимо повідомити про це управління соціальногозахисту шляхом надсилання відповідної заяви поштовим зв’язком, аби п отім не повертати кошти субсидії.    

Третє:У березні цього року працівниками управління соцзахисту здійснений перерахунок розміру субсидій і пільг в сторону зменшення, оскільки зменшилася ціна на газ. Відповідно і зменшився розмір плати за використання газу. В той же час, у зв’язку зі збільшенням споживання електроенергії, природного газу, води, урядом прийнято рішення на період карантину проводити розрахунок житлових субсидій з урахуванням збільшених на 50 відсотків соціальних нормативів, у межах яких надається субсидія на оплату житлово-комунальних послуг. Такий перерахунок буде проведений у квітні і у травні громадяни отримають доплату починаючи з березня 2020 року.

Четверте:Також є всі шанси отримати субсидію громадянам, які в період карантину були звільнені з роботи  відповідно до пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України  і зареєструвалися в службі зайнятості як безробітні. При цьому для розрахунку житлової субсидії буде враховуватися розмір призначеної допомоги по безробіттю без урахування сум отриманої заробітної плати. Відповідну заяву з довідкою Центру зайнятості про перебування на обліку в службі зайнятості із зазначенням підстави звільнення (п.1 ч. 1 ст.40 КЗпПУ), а також розміру призначеної допомоги по безробіттю необхідно подати до ЦНАП.

П’яте: ЗУ №530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19)» встановлено, що «з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення». Соціальні допомоги, які надаються управлінням соціального захисту, є адміністративними послугами.

З цього приводу Мінсоцполітики розмістило інформацію про продовження виплати на період карантину всіх пенсій і допомог людям, в яких на цей час припадає перекомісія МСЕК та ЛКК про встановлення інвалідності і перепризначення (продовження) пенсій та допомог на новий період, без заяв та без будь-яких документів. Після закінчення терміну дії карантину або обмежувальних заходів  орган соціального захисту населення здійснить перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі поданої особою заяви  (результатів переогляду медико-соціальної експертизи) та необхідних документів. Наразі управлінням отримане програмне забезпечення для виконання масового перерахунку допомог по продовженню строку виплати  до 01.06.2020 року у раніше призначених розмірах. Як і з субсидіями, залишається відкритим питання по тих громадянах, які втратили з різних причин право на такі допомоги, – тоді кошти  доведеться повертати. Конкретно про продовження виплат державних соціальних допомог без звернень буде опубліковано найближчим часом.

Шосте: Просимо славутчан найменше турбуватися про те, що якимось чином вони залишаться без виплат. Як бачимо, ці питання на першочерговому порядку денному. Працівники соціальної сфери міста зроблять все залежне від них, аби мешканці вчасно отримали усі соціальні допомоги. Тому варто подбати про своє здоров’я і здоров’я людей, які вас оточують, та залишатися вдома.