ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЇ У ЗВ’ЯЗКУ ЗІ ЗМІНОЮ МІНІМАЛЬНОЇ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ

З 1 січня 2020 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» розмір мінімальної заробітної плати становить 4723 грн.

Статтею 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (Далі – Закон № 1058) установлено, що з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли  віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності в чоловіків – 35 років, у жінок – 30 років страхового стажу встановлюється у розмірі 40% мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не меншому від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.  На пенсіонерів,  у яких  страховий стаж  не досягає  вищевказаної норми, зазначений перерахунок не поширюється.

Частиною 3 ст.42 Закону  № 1058 передбачено, що в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (проводять діяльність, пов’язану з одержанням доходу, що є базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування).

Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної  заробітної плати.

Пенсіонерам, які працюють (проводять діяльність, пов’язану з одержанням доходу, що є базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи  або припинення  такої діяльності  пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначеної законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Таким чином право на перерахунок пенсії з 1 січня 2020 року мають наступні непрацюючі пенсіонери:

– які досягли віку 65 років;

– та які мають страховий стаж – 35 років (чоловіки), 30 років (жінки).

Отже, мінімальний розмір пенсії таких осіб з січня 2020 року НЕ МОЖЕ БУТИ  НИЖЧИМ ніж 1889,20 грн. (4723,00 грн. х 40%).

Крім того, з 1 липня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 р. № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» встановлюється доплата до пенсії пенсіонерам (незалежно від факту роботи, тобто працює пенсіонер, чи ні) призначену відповідно до Закону № 1058, і мають страховий стаж: жінки – 30 років, чоловіки – 35 років, – та розмір їхньої  пенсї на 1 липня 2019 року з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплати до пенсії (крім пенсії за особливі заслуги перед Україною) не досягав 2000 грн, їм доплата до 2000 грн.