НА ЗАМІТКУ ГРОМАДЯНАМ, ЯКІ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ ЖИТЛОВОЇ СУБСИДІЇ, У ДОМОГОСПОДАРСТВІ ЯКИХ ЗАРЕЄСТРОВАНІ ОСОБИ, ЩО ПЕРЕБУВАЮТЬ ЗА КОРДОНОМ

Людина, яка перебуває за кордоном більше 60 днів, має право на субсидію, якщо в період, за який враховуються доходи при призначенні житлової субсидії вона:

– одержувала в Україні хоча б один із таких видів доходу, як: пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю;

– знаходилась на лікуванні, навчанні або у відрядженні;

– декларує в Україні доходи і сплачує Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) (до цього випадку відносяться працівники, які мають право задекларувати в Україні свої заробітки, сплатити ЄСВ за три місяці і на основі цього отримати субсидію);

– сплачує соціальні внески за кордоном і підтверджуть це документально.

Якщо з першими випадками зрозуміло, то останній, коли українці сплачують ЄСВ за кордоном, необхідно розібратися детально.

Отже, якщо громадянин України сплачує ЄСВ за кордоном і підтверджує це документально, субсидію в Україні на домогосподарство, в якому він зареєстрований, має право отримати на загальних умовах. Необхідно зауважити: ця норма стосується лишень тих країни, з якими Україна уклала договори про соціальне забезпечення (про обмін інформацією щодо застрахованих осіб). Їх перелік розміщений на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики (у розділі «Міжнародна діяльність» у закладці «Міжнародне співробітництво» за посиланням «Перелік міжнародних договорів»). Відповідно до зазначеного переліку міжнародних договорів, чинними є договори про соціальне забезпечення з такими країнами: Болгарія, Естонія, Іспанія, Латвія, Литва, Монголія, Португалія, Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина, Чехія, Азербайджан, Білорусь, Вірменія, В’єтнам, Грузія, Молдова, Росія. Як бачимо популярні серед заробітчан Німеччина, Італія не включені до цього переліку. Але цей перелік може змінюватись.

Таким громадянам субсидія призначається за рішенням комісії за умови надання відповідних документів, що підтверджують набуття страхового стажу в іншій країні. Але на практиці виникають певні труднощі, по’язані з отриманням документів про підтвердження набуття страхового стажу, їх виду та змісту.

Тому найперше: документи про набуття страхового стажу в інших країнах, повинні бути легалізовані в Україні.

Друге: форма довідки, з обов’язковим визначенням терміну дії такої, встановлюється компетентним органом тієї країни, в якій вона видається. У цій довідці має зазначатися період набуття особою страхового стажу включно з періодом за який враховуються її доходи, у разі призначення житлової субсидії домогосподарству, до складу якого входить особа.

Організації, які видають документи, що підтверджують набуття страхового стажу особою в інших країнах, визначено у відповідних міжнародних договорах або Адміністративних договорах до них.

Так, наприклад, якщо громадянин перебував у Республіці Польща, підтверджуючі документи про набуття особою страхового стажу він має надавати із Установи соціального страхування – у сфері застосування законодавства про соціальне страхування, за виключенням соціального страхування аграріїв, Каси аграрного соціального страхування – у сфері застосування законодавства про соціальне страхування аграріїв, Воєводської адміністрації праці – з питань допомоги по безробіттю. Існує два способи легалізації документів – апостиль і консульська легалізація.

Що стосується Росії, то також для призначення субсидії повинен бути пред’явлений документ з установи, що уповноважена видавати документи про підтвердження страхового стажу у Російській Федерації. До прикладу, трудовий договір між працівником не є документом, який підтверджує набуття страхового стажу у Російській Федерації, як і повідомлення з податкової служби про взяття особи на облік як платника податку, оскільки не містить інформації про набуття особою страхового стажу саме в той період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Таким документом, наприклад, може бути довідка з органів Пенсійного Фонду Російської Федерації за певний період, в якій зазначається набуття особою страхового стажу саме в цей період. Довідки, які подані з Російської Федерації та країн СНД, повинні бути перекладені та завірені нотаріально.

 

Управління соціального захисту населення
 виконавчого комітету Славутської міської ради

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.